Badania eksperymentalne klejonej belki kompozytowej stalowo-OSB

Anna Derlatka, Piotr Lacki, Wojciech Więckowski, Przemysław Kasza, Marta Pomada

Streszczenie:
Bardzo szybko rosnące ceny metali zmuszają naukowców do opracowywania innowacyjnych materiałów, dlatego coraz większą popularność zyskują konstrukcje kompozytowe, w tym konstrukcje typu sandwich. W pracy dokonano oceny belki kompozytowej stanowiącej alternatywę dla belki stalowej. Celem pracy było wyznaczenie nośności na zginanie belki kompozytowej stalowo-OSB. Przedmiotem badań trójpunktowego zginania była belka typu sandwich zbudowana z trzech płyt OSB o grubości 25 mm oraz dwóch blach stalo-wych o grubości 2 mm. Komponenty belki połączono za pomocą kleju polimerowego. Belka posiadała prosto-kątny przekrój o szerokości 80 mm oraz wysokości 50 mm. Jej długość wynosiła 800 mm. Nośność belki na zginanie wyniosła 1 kNm. Wykonano również badania właściwości mechanicznych blach stalowych wykorzystanych do budowy belki. Dzięki temu porównano masę i zużycie stali w belce kompozytowej oraz analitycznie zaprojektowanej belce stalowej.

Słowa kluczowe:
belka kompozytowa; stal; OSB; połączenia klejone


Temat ruin w sztuce współczesnej

Tatiana Goranskaya, Nina Kazhar

Streszczenie:
Artykuł analizuje różne interpretacje pojęcia „ruina” w historii kultury. Pokazano, że ruina, jako „forma symboliczna” z jednej strony jest ogniwem łączącym ze sobą fragmenty różnych epok historycznych i kultu-rowych obrazów świata, a z drugiej strony ucieleśnia wirtualną rzeczywistość, globalną kulturę i/lub katastrofę. Autorki wyróżniły artystyczne interpretacje ruin we współczesnej sztuce plastycznej, takie jak: ruina historyczna; ruina teraźniejszości i/lub „utraconej przyszłości”; konstrukcja semantyczna; obiekt (fragment architektoniczny) jako znak miejsca i czasu.

Słowa kluczowe:
ruina; czasoprzestrzeń; dziedzictwo architektoniczne; sztuki wizualne; rzeczywistość wirtualna


Wpływ podłużnego zbrojenia kompozytowego na pracę statyczną belek z drewna klejonego z otworami

Damian Jończyk, Yaroslav Blikharskyy

Streszczenie:
Drewno klejone warstwowo jest obecnie często wykorzystywane w budownictwie. Najczęściej z drewna klejonego warstwowo wykonywane są dźwigary nośne, w których często ze względów architektonicznych istnieje potrzeba wykonania otworów pod różnego rodzaju instalacje. Otwory te osłabiają sztywność. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest wzmacnianie belek drewnianych podłużnymi elementami kompo-zytowymi. W artykule przeprowadzono obliczenia numeryczne analizujące wpływ podłużnego zbrojenia kompozytowego w formie prętów BFRP na ugięcie belek z drewna klejonego z otworami.

Słowa kluczowe:
drewno; drewno klejone warstwowo; FRP; zbrojenie; otwory


Prawne aspekty budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia. Czy warto?

Katarzyna Kaim, Robert Kruzel

Streszczenie:
W artykule przedstawiono aktualny stan prawny dotyczący budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia. Omówiono kwestię opłacalności takiej inwestycji. Dokonano analizy przepisów wynikających z modyfikacji poszczególnych przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zidentyfikowano korzyści wynikające z wprowadzenia zmian w przedmiotowej ustawie. Przeanalizowano uchybienia związane z budową domu do 70 m2 bez pozwolenia, porównując aspekty prawne wynikające z budowy domu jedno- rodzinnego i rekreacyjnego tej samej wielkości bez pozwolenia. Przeprowadzono analizę porównawczą kosztów.

Słowa kluczowe:
prawo budowlane; brak pozwolenia; opłacalność


Obraz architektoniczny kościoła św. Karola Boromeusza w Pińsku

Nastassja Kalasoŭskaja, Nina Kazhar

Streszczenie:
Architektura budynków w stylu barokowym rozpatrywana jest w kontekście europejskich więzi społeczno- -kulturowych, poglądów artystycznych i estetycznych XVII i XVIII wieku. Rozważane są zagadnienia kompo-zycji objętościowo-przestrzennej i kierunków artystycznych stylistyki obiektów kultu, poruszane są kwestie specyficznej organizacji planu, formowania i struktury obiektów kultowych. Celem pracy było usystematyzo-wanie i uogólnienie informacji historycznych o kościele św. Karola Boromeusza w Pińsku, identyfikacja spe-cjalnych technik kompozycyjnych i interpretacji stylu barokowego, ustalenie relacji artystycznych i estetycz-nych z obiektami stylowymi w kontekście jednej przestrzeni wielokulturowej badanego okresu. Nawiązano stylistyczny związek obrazu architektonicznego kościoła św. Karola Boromeusza, wzniesionego w Pińsku w latach 1770-1782, z architekturą zachodnioeuropejskiego baroku. Pawilony boczne Karlskirche w Wiedniu były pierwowzorem wzniesionej później i znacznie skromniejszej w skali i zestawie elementów kompozycyj-nych świątyni bartłomickiej w Pińsku. W okresie baroku powstawały różne budowle sakralne, których wy-gląd architektoniczny ukształtował się w wyniku przemyślenia przez architektów regionalnych istniejących już znaczących obiektów europejskich. Kompozycja architektoniczna budynków Kościoła katolickiego zale-żała od księży założycieli, którzy starali się dostosować do postępowych idei i jednolitości w społecznościach religijnych.

Słowa kluczowe:
architektura baroku; kościół halowy; kompozycja architektoniczna


Badanie zastosowań budowlanych zaawansowanych samonaprawiających się betonów

Kasim Korkmaz, Adam Bogedain, Luay F. Al-Durzi

Streszczenie:
Zapobieganie pęknięciom betonu to kluczowa kwestia w branży budowlanej. Zjawisko samonaprawiającego się betonu może być dobrym rozwiązaniem do łagodzenia pęknięć w betonie bez jakiejkolwiek bezpośredniej interwencji. Badacze z branży budowlanej opracowują wiele różnych samonaprawiających się materiałów betonowych z użyciem różnych materiałów i technik. Zaprezentowany projekt bada zastosowania samo- naprawiającego się betonu, który wykorzystuje różne materiały cementowe, takie jak popiół lotny, żużel i materiały polimerowe, które można łatwo zastosować w przemyśle budowlanym. Aby przedstawić tę aplikację, przeprowadzono testy eksperymentalne na różnych mieszankach betonowych z użyciem ultra-dźwiękowych testów prędkości impulsu i ściskania. W tym badaniu eksperymentalnym próbki umieszczono w różnych warunkach środowiskowych, takich jak nasycenie wodą i przemarzanie. Wyniki badania szcze-gółowo omówiono w artykule. Wykresy ilustrują różnice behawioralne między popiołem lotnym, żużlem i materiałami polimerowymi. Na podstawie wyników eksperymentów stwierdzono, że wszystkie rodzaje mieszanin w środowiskach nasyconych i zamarzniętych miały zdolność regeneracji. W uzyskanych wynikach próbki charakteryzowały się dobrymi właściwościami mechanicznymi reprezentowanymi przez odporność na uszkodzenia, przyczepność kruszywa do zaprawy oraz wytrzymałość na ściskanie.

Słowa kluczowe:
budownictwo; beton; pęknięcia powierzchniowe; polimery


Parametry cieplno-wilgotnościowe mostka termicznego przegród zewnętrznych wykonanych w technologii tradycyjnej i szkieletowej

Mariusz Kosiń, Inga Iremashvili

Streszczenie:
W Polsce dominuje budowa domów jednorodzinnych opartych na technologii murowanej. Inwestor, stając przed wyborem pomiędzy technologią tradycyjną a szkieletową, powinien przeprowadzić między innymi analizę potrzeb, przewidywanego sposobu eksploatacji budynku oraz spełnieniu wymagań odnośnie do fizyki budowli. W pracy podjęto się porównania parametrów cieplno-wilgotnościowych mostka cieplnego naroża ściany wykonanej w obu technologiach. Do przeprowadzenia obliczeń wykorzystano symulację komputerową opartą na metodzie elementów skończonych.

Słowa kluczowe:
szkielet drewniany; technologia murowana; MES; parametry cieplno-wilgotnościowe


Automatyzacja i robotyzacja w budownictwie

Izabela Major, Givi Gavardashvili

Streszczenie:
Branża budowlana odgrywa istotną rolę w gospodarkach krajowych i światowych. Jej rozwój jest ściśle zwią-zany z procesami automatyzacji i robotyzacji, które w budownictwie nadal są znacznie mniej rozwinięte niż w innych branżach, których przykładem może być sektor wytwórczy. Przyczynia się to zarówno do niskiej produktywności samej branży budowlanej, jak i ryzykownych warunków pracy. W związku z szybkim roz-wojem na przestrzeni ostatnich kilku dekad sprzętu komputerowego i oprogramowania można zaobserwo-wać znaczny postęp w rozwoju prac związanych z modułami sterowania robotami a także prac związanych z projektowaniem, mapowaniem i planowaniem. Niniejszy artykuł dotyczy stale aktualnej i coraz bardziej istotnej ze względu na konieczny wzrost realizacji tempa inwestycji budowlanych problematyki wykorzystania technologii w procesie automatyki i robotyki w budownictwie. Autorzy wskazali, jak oba te procesy przyczyniają się do rozwoju sektora budownictwa. W niniejszej pracy przedstawiono zalety wprowadzenia technologii BIM, a także wskazano, jak wielką rolę ta technologia może odegrać w automatyzacji i robotyzacji procesów budowlanych. Jako doskonały przykład robotyzacji procesów budowlanych przedstawiono stale rozwijaną technologię druku 3D.

Słowa kluczowe:
automatyzacja; robotyzacja; druk 3D; budownictwo


Zarządzanie obiektem z wykorzystaniem modelowania informacji o budynku (BIM) – przegląd rozwiązań

Jacek Nawrot

Streszczenie:
Podjęto zagadnienie dotyczące możliwości zarządzania budynkiem z wykorzystaniem modelu BIM. Omówiono korzyści, jakie wynikają z zastosowania technologii BIM for Facility Management (FM). Zaprezentowano również bariery napotykane przy próbie wykorzystania tej technologii podczas fazy eksploatacji obiektu. Przeanalizowano potencjalne sytuacje, z jakimi może spotkać się zarządca obiektu przy próbie implementacji BIM do FM (brak modelu BIM, niekompletny model BIM, poprawnie funkcjonujący model BIM z funkcją FM). Szczegółowo omówiono każdy z tych przypadków, zilustrowano je przykładami, zaproponowano sposób postępowania dla każdego z nich. Wykazano, że w każdej z analizowanych sytuacji możliwe jest wykorzysta-nie modelu BIM for FM. Najefektywniejszym rozwiązaniem dla zarządzającego obiektem jest uwzględnienie funkcji FM w modelu BIM na etapie jego tworzenia (faza projektowania) oraz jego aktualizacji (faza realizacji).

Słowa kluczowe:
BIM; zarządzanie obiektem (FM); użytkowanie i konserwacja (O&M)


Przyszłość gospodarki leżąca w energetyce jądrowej, napędzie elektrycznym i wodorowych źródłach energii

Marlena Rajczyk

Streszczenie:
Artkuł poświęcony jest perspektywie pozyskania energii elektrycznej w technologii energetyki jądrowej otrzymywanej w reaktorach szybkich neutronów chłodzonych ciekłym ołowiem. Przeprowadzono analizę sposobów gromadzenia energii elektrycznej w systemach akumulatorowych w wyniku rozwoju innowacyj-nych technologii rozwiązań technicznych i materiałowych perspektywicznych rodzajów akumulatorów. Wskazano alternatywne sposoby masowego magazynowania efektywnych źródeł energii wodorowej.

Słowa kluczowe:
technologie i źródła energii elektrycznej; rozwiązania techniczne wytwarzania i zasilania energią elektryczną


Asfalt z placu budowy w świetle obowiązującego prawa

Katarzyna Regulska

Streszczenie:
W artykule poruszono zagadnienie zmiany zapisu w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska dotyczą-cego kryteriów utraty statusu odpadów dla destruktu asfaltowego. Wskazano na konieczność recyklingu pełnowartościowego materiału destruktu drogowego w celu osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego, której założeniem jest minimalizacja powstawania odpadów, zwiększania ich odzysku i ponownego użycia.

Słowa kluczowe:
destrukt; granulat asfaltowy; recykling; mieszanka mineralno-asfaltowa


Kierunki przekształceń przestrzeni publicznych kampusu akademickiego na przykładzie Politechniki Częstochowskiej

Nina Sołkiewicz-Kos

Streszczenie:
Nieustanne procesy urbanizacji miast zwracają uwagę na rozwiązania formalne i funkcjonalne przestrzeni miejskich. Są one odpowiedzią na współczesne wymagania społeczne i gospodarcze. W artykule przedsta-wiono kierunki przekształceń przestrzeni publicznych kampusu akademickiego Politechniki Częstochow-skiej. Działania te polegają na odwoływaniu się do zastanego otoczenia, jego przeszłości i teraźniejszości oraz wpisują się we współczesne tendencje dotyczące projektowania przestrzeni miejskich na terenach zurbanizowanych. Częstochowa to miasto o bogatej historii i czytelnej strukturze przestrzennej. Jego archi-tektura i urbanistyka o szczególnej wartości historycznej, kulturowej i społecznej zobowiązuje do rzetelnej analizy działań projektowych prezentujących wizję przyszłości tych miejsc.

Słowa kluczowe:
urbanistyka; architektura; przestrzeń publiczna


Koncepcja zagospodarowania terenów zielonych jako przykład tworzenia przestrzeni społeczno-rekreacyjnej

Nina Sołkiewicz-Kos, Malwina Tubielewicz-Michalczuk

Streszczenie:
Przedstawiono aktualne zagadnienia dotyczące kształtowania przestrzeni zintegrowanych pomiędzy obiek-tem a istniejącym otoczeniem w obrębie kampusu akademickiego Politechniki Częstochowskiej. Spójność tych działań ma na celu podniesienie wartości przestrzeni zabudowanych oraz podkreślenia znaczenia terenów otwartych wpływających na jakość środowiska akademickiego. Mając na uwadze działania związane z użytkowaniem obiektów kampusu oraz strukturą przestrzenną ich otoczenia, władze uczelni podjęły działania rewitalizacyjne polegające na modernizacji zaplecza uczelnia-nego oraz przestrzeni wokół budynków. Modernizacja obiektów kampusu była pierwszym krokiem w kierunku naturalnego procesu przemian. Działania modernizacyjne dotyczyły dostosowania obiektów do współczesnych wymagań użytkowych. Rewitalizacja struktury przestrzennej kampusu akademickiego dotyczyła działań ukierunkowanych na zainteresowanie społeczności akademickiej otaczającą ją przestrze-nią w celu świadomego i aktywnego korzystania z niej. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w ramach Koła Naukowego Architektury działającego przy Wydziale Budownictwa Politechniki Częstochowskiej zorganizowano konkursy na koncepcję zagospodaro-wania terenów zielonych w obrębie obiektów zlokalizowanych na kampusie. Studenci, mając do dyspozycji najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie stosowanych technik i technologii, starali się unowocześnić obiekty, a także stworzyć strefę rekreacyjno-wypoczynkową przyjazną zarówno społeczności akademickiej, jak i mieszkańcom Częstochowy.

Słowa kluczowe:
urbanistyka; architektura; przestrzeń publiczna

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Logo Politechnika Częstochowska uczelnią dostępnąPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano